Faaliyet Alanlarımız

Faaliyet Alanlarımız

Ürünlerimiz başta otomotiv, beyaz eşya, alüminyum sektörleri olmak üzere her türlü metal işlem sanayinde kullanılmaktadır. Elektrostatik toz boya veya yaş boya kullanılan her alanda, boyanın yapışması ve korozyona dayanıklı hale gelmesi için yüzey işlem kimyasalları uygulanmalıdır.

Otomotiv sektöründe kullanılan parçalar dış ortamdan (hava, tuz, darbe) etkilendikleri için korozyona karşı daha dirençli olan çinko fosfat prosesi tercih edilir. Ayrıca mangan fosfat ve demir fosfatlama da oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır.

Trikatyon çinko fosfat, daha yüksek kalitede bir kaplama için kullanılabilir. Bu tip proses hatlarında parçalar, fosfat banyolarına girmeden önce yağ alma, pas-tufal alma ve aktivasyon banyolarında işlem görmesi gerekir. Fosfatlama işleminden sonra da pasivasyon ve kurutma yapılarak parçalar boyaya hazır hale gelir.Bu prosesin tamamı sprey veya daldırma banyolarda yapılabilir. Uzun süre yağ tutma özelliğinden dolayı da mangan fosfat dişli parçalarda kullanılabilir.

Beyaz eşya sanayinde ise durum daha farklıdır. İç ortamda kullanılan malzemeler korozyondan daha az etkilenir. Aydınlatma armatürleri, masa, sandalye, radyatör vs. gibi ürünlerde bu guruba dahildir. Çinko fosfat uygulanırsa kalite üst seviyeye çıkacaktır ama maliyet ve kullanım kolaylığı açısından daha uygun olan demir fosfat tercih edilebilir. Demir fosfat daldırma olarak uygulandığı gibi sprey olarak uygulandığında yağ alma efektleri ile birlikte kullanılabilir. Yani aynı banyo ile hem yağ alma hem de demir fosfat yapmak mümkündür. Demir fosfat ve çinko fosfat kaplama kalınlıkları arasındaki (en az 8-10 kat / m²) fark bulunması çinko fosfatın daha kaliteli bir kaplama olduğunu gösterir.

Alüminyum ve alüminyum alaşımları başta inşaat ve mobilya sektörü olmak üzere pek çok alanda kullanılır. Üzerine eloksal veya toz boya uygulanabilir. Her iki proseste de yağ alma işlemi yapılır. Alkali yağ alma veya asidik yağ alma ile yağdan arındırılan alüminyum, aşındırma işleminden sonra eğer boya yapılacaksa mutlaka kromatlama işlemi yapılmalıdır.

Alüminyum kromat boyanın daha iyi yapışmasını sağlar, kırılganlığını azaltır, esneme kabiliyetini yükseltir. Boya dışardan darbe aldığında kolayca yüzeyden ayrılmaz.Sarı kromat, yeşil kromat, şeffaf ve kromsuz kromat olarak dört farklı şekilde kullanılır. Kromsuz kromat çevreye daha uyumlu olduğu için tercih edilebilir. Sarı kromat alüminyum üzerinde açık sarıdan altın sarısına kadar ulaşan homojen bir renk oluşturarak kaplama yapar. Yeşil kromat ve şeffaf kromat Cr+3 olarak alüminyumun üzerine kaplama yapar. Özellikle alüminyum jant sanayinde şeffaf kromat kullanılması yaygındır.

Boya sökücü, pas sökücü, korozyon önleyici, aktivasyon, inhibitör ve yağ alma katkısı gibi ürünlerde metal ve boya ilişkisinde kullanılacak farklı malzemelerdir. Boya sökücü alüminyum bileşenleri veya saç parçalar için farklı şekillerde uygulanabilir. Pas sökücü veya tufal sökücü de her malzeme için farklı ürün kullanımına neden olabilir. Bu sebeple yüzey işlem kimyasalları her metal parçanın kendine has durumları göz önünde tutularak kullanılmalı ve bir sonraki işleme hazır hale getirilmelidir. Özel bir ürün olan aktivasyon çinko fosfat öncesi fosfat kristallerinin küçülterek kaplamanın daha homojen olmasını sağlar. Asit banyolarında ise inhibitör ve gaz kesici kullanılması işletmeye avantaj sağlayacaktır. İnhibitör metal parçanın pastan temizlendikten sonra aşınmasını engeller ayrıca asit ömrünün uzamasını sağlar. Asit banyolarından çıkan buhar ve kötü kokuyu da gaz kesici engelleyecektir.

Rotofinish makinelerinde yağ alma, çapak alma ve parlatma işlemleri yapılır. Bu tip makinelerde kullanılan vibrasyon kimyasalları yağ alma ve parlatma işlemi yaptıktan sonra malzemenin üzerinde koruyuculukta sağlayacaktır. Asidik vibrasyon kimyasalları boya öncesi için uygun kullanılır.

Taşlama makinalarında kullanılan kimyasallar taş ve metal malzeme arasında kaydırıcılık sağlayarak ısınmayı engeller.İşlem sonrasında ise koruyuculuk sağlayarak parçaları pastan korur.

İntercooler Radyatör temizliğinde ve intercooler yağ alma işleminde kullanılan kimyasallar şişleme yapmadan radyatörlerin temizlenmesini sağlar.  Aluminyum depoların temizliğinde de aynı üründen kullanılır.

 

WhatsApp Destek